Hlavním posláním naší firemní politiky jsou spokojení klienti, které provázíme nejen světem online marketingu, ale i podnikáním jako takovým. Naši partneři těží z WIN- WIN spolupráce a dostávají od nás:

Marketingové strategie cihlu po cihle

Nastavení přesného měření reklamních kampaní

Raketový nárůst konverzí

Analýzy a pravidelné vyhodnocování kampaní

Zbraně na konkurenci

Nebojte se nás kontaktovat zde nebo na sociálních sítích.
Žádný dotaz není hloupý, jak se říká: "Líná huba, holý neštěstí."

+420 775 404 998

info@vivamarketing.cz

Riegrova 1756/51, České Budějovice

+420 775 404 998

Riegrova 1756/51, České Budějovice

Top

Jak natočit jednoduché TikTok video, které vydělává i na Facebooku a Instagramu

Jak natočit jednoduché TikTok video, které vydělává i na Facebooku a Instagramu

Aktualizováno: 19.3.2024

Video již dávno není jen formát, který se používá pro budování značky. S přítomností sociálních sítí a narůstajícími možnostmi jejich využití leží ve video formátu mnohem větší potenciál. Nemluvíme avšak o videu za desetitisíce. K výdělečnému videu Vám dnes stačí 30 minut Vašeho času, mobilní telefon a kreativní myšlenka.

Stále jste video formát nezakomponovali do svého firemního marketingu? Máte nejvyšší čas. Vertikální formát videa na sociálních sítích postupně potlačuje původně vedoucí formáty, jako byl čtverec, či formát videa na šířku. Naprostá většina obsahu v mobilních zařízeních je nyní konzumována na výšku a videa dokonce dostávají více komentářů, než klasické statické příspěvky. (Zdroj: mention.com)

Aktuální trendy a chování uživatelů křičí slovo “video” ze všech koutů a proto se nyní společně podíváme, jak vytvořit krátké video pro inzerci na Facebooku, Instagramu a TikToku. 

ViVa TIP: Od 1. února 2023 lze navíc zpeněžit i příspěvky na YouTube Shorts.

Obsah článku

 1. V čem stříhat videa
 2. 7 ověřených tipů pro tvorbu výkonného videa
 3. Na co si dát pozor
 4. Ukázka výkonnosti námi vytvořených videí

V čem stříhat videa

Existuje nespočet aplikací do telefonu i na počítač, které lze využít pro stříhání videí. Za všechny kolegy z ViVa marketingu doporučujeme jednu jedinou a to aplikaci CapCut. Tato aplikace existuje jak do mobilních telefonů, tak i do počítače.

CapCut disponuje intuitivním prostředím, které po pár minutách zkoušení zvládne ovládat i naprostý laik. Důležité je pochopit základy střihu, vkládání hudby a textu. Na YouTube existuje spousta návodů, které Vás naučí ovládat CapCut od samých základů.

Pozor: Po uložení videa z mobilní aplikace do Vaší galerie se na konec videa přidá logo. S tím si šikovný uživatel mobilního telefonu avšak poradí. Na PC stačí pro odstranění loga přihlásit se do aplikace CapCut vlastním účtem na Facebooku.

7 ověřených tipů, jak vytvořit výkonné video pro inzerci na sociálních sítích

Tady je 7 námi ověřených tipů, na které jsme přišli během tvorby a následné inzerce krátkých videí pro naše klienty:

 1. Video sestříhejte tak, aby mělo max. 15 vteřin – jak říká naše kolegyně Radka, uživatelé mají na sociálních sítích pozornost akvarijní rybičky. Vměstnejte vše podstatné do krátkého časového úseku. To nejdůležitější do prvních 7 vteřin.
 2. Přidejte titulky k řeči – někteří uživatelé si ve chvíli, kdy Vaše video vidí, nemohou přehrát zvuk. Např. pokud sedí v čekárně u doktora, či v MHD. Myslete na ně a přidejte text.
 3. Zakomponujte dynamické přechody mezi záběry – udrží pozornost uživatele delší dobu, než klasické přechody. Jakmile se uživatel začne nudit, ztrácíte pozornost a s ní i zákazníka.
 4. Tvořte rychlé střihy – další tip pro udržení pozornosti uživatele. Sestříhejte video a před zveřejněním ho otestujte na svých blízkých. Budou se v určitě chvíli nudit? Pokud ano, je to signál pro opravu.
 5. Přidejte podkresovou hudbu – přidání podkresové hudby zvýší vtažení uživatele do děje Vašeho videa. Prodloužíte tak dobu, po kterou bude uživatel dávat pozor.
 6. Točte na výšku – čím větší plochu obrazovky uživatele obsáhnete, tím máte větší šanci, že ho zaujmete. Sociální sítě jako Instagram, Facebook a Tik Tok nejsou dělaná pro videa na šířku. Ta patří na YouTube. 

Na co si dát pozor?

Použití hudby s autorskými právy

Na některou hudbu se vztahují autorská práva a Vy ji tak nemůžete využít v inzerci na Facebooku, ani jiných sociálních sítích. Pokud takovou hudbu použijete, bude ve videu vypnuta, či dokonce zablokována celá reklama. Pokud byste porušovali tato pravidla opakovaně, může se stát, že bude zablokován celý Váš reklamní účet a nebudete moci dále inzerovat.

Společnost Meta doporučuje využívat Meta kolekci zvuků nebo můžete použít hudbu z databanek. Hudba z CapCutu je sice určená pro obsah na sociální sítě, ale není určena pro reklamu na nich. Hudbu z CapCutu tak v reklamě raději nepoužívejte.

Rozložení textu ve videu

Obecně se pro točení videí na sociální sítě doporučuje formát 1920×1080 px. Neznamená to ale, že to platí pro všechna zařízení. Ne všechna zařízení mají stejně poměr rozměrů displeje a tak budou videa různě ořezávat. Dávejte tedy pozor na to, abyste text vložili do videa dostatečně daleko od okrajů. 

Každá sociální síť a formát příspěvku má také svá specifika. Na Instagram stories musíte dávat pozor, abyste text neumístili příliš vysoko. Na stories se totiž mimo videa zobrazuje i profilová fotka a název profilu. Na Instagram Reels dokonce i zkrácený popis videa. Dejte pozor, aby tyto prvky nepřekrývaly Vaše sdělení.

Ukázka výkonnosti videí v reklamě na Facebooku a Instagramu

Video pro e-shop s kávou, čaji a podobnými produkty mělo výrazně větší úspěch, než statické formáty inzerce. Do videa jsme využili vizuálně velmi zajímavý produkt, který zákazníky zaujal na první dobrou. Klient vyžaduje PNO do 25 %, což odpovídá návratnosti v hodnotě 4. Návratnost 7,45 znamená, že klient do reklamy investoval 309,14 Kč a reklama mu přinesla 2 303,09 Kč.

Krátké video pro inzerci na sociálních sítích jsme vytvořili i pro klienta, která vlastní e-shop s obrazy na míru. Klient prodává ve vysoce konkurenčním prostředí, které se velmi dynamicky vyvíjí. Konkurenti rychle reagují na akce klienta a společně s klientem musíme rychle reagovat na jejich marketing. Tvorbou videa jsme ve vánočním období předstihli konkurenci a dostali se pod požadované PNO 25 %. Klient do následující reklamy investoval 4 825 Kč a reklama mu vydělala 26 537,50 Kč. Video jsme natáčeli ve vánoční tématice a testovali několik jeho variant.

Závěrem

Z článku si odneste především následující poznatky, které Vám potvrdí každý z našich zkušenných marketérů:

 1. Investujte do obsahu
 2. Sledujte trendy v reklamě
 3. Nenechte si utéct konkurenci
 4. Testujte různé varianty

Poslední rada na závěr: Naslouchejte svému marketérovi. Denně se stará o marketing různorodým podnikům a tak dobře ví, jaké formáty v reklamě aktuálně fungují.

Nevíte si rady s kampaněmi? Od toho je tady ViVa marketing!

Pokud Vás zajímá více a chtěli byste se poradit o efektivním online marketingem, rádi Vám poradíme a nasměrujeme Vás vstříc stratosférickým výsledkům.

  No Comments

  Sorry, the comment form is closed at this time.