Hlavním posláním naší firemní politiky jsou spokojení klienti, které provázíme nejen světem online marketingu, ale i podnikáním jako takovým. Naši partneři těží z WIN- WIN spolupráce a dostávají od nás:

Marketingové strategie cihlu po cihle

Nastavení přesného měření reklamních kampaní

Raketový nárůst konverzí

Analýzy a pravidelné vyhodnocování kampaní

Zbraně na konkurenci

Nebojte se nás kontaktovat zde nebo na sociálních sítích.
Žádný dotaz není hloupý, jak se říká: "Líná huba, holý neštěstí."

+420 775 404 998

info@vivamarketing.cz

Riegrova 1756/51, České Budějovice

+420 775 404 998

Riegrova 1756/51, České Budějovice

Top

Canva vs Photoshop: Který nástroj vybrat?

Canva vs Photoshop: Který nástroj vybrat?

Základem úspěchu jsou dnes kvalitně zpracované grafiky. Ty zkrátka prodávají, a to nejen v online světě. Ale jaký nástroj je na jejich tvorbu ten nejlepší? Máme tady dva velké hráče. Prvním z nich je mladá Canva a druhý ostřílený Photoshop. Dnešní článek nastíní, jak tyto grafické služby fungují, popíše jejich výhody a nevýhody a pomůže Vám se rozhodnout, který z nich je pro Vás vhodnější.

Obsah článku

Výhody Canvy

Motto zakladatelky Canvy znělo:  „Naším cílem je umožnit tvořit celému světu.” Což si troufnu říct, že se podařilo. Canva je grafický online nástroj, který z negrafika, amatéra a úplného začátečníka udělá grafika juniora”. Díky Canvě vytvoříte grafiku velmi snadno a rychle. Z desítek tisíc šablon, grafických prvků, fotografií a dalších materiálů, které vám Canva umožní, si jistě vyberete to potřebné pro svou tvorbu. Navíc díky uživatelsky přívětivému prostředí se v ní zorientujete velmi rychle.

V Canvě dokážete vytvořit téměř všechno pro online grafiku, od reklamních bannerů přes newslettery až po příspěvky na sociální sítě. Zároveň s ní můžete zaperliti v offline světě. Dokážete navrhnout vizitky, pozvánky, poukazy, plakáty, tištěné letáky a další.

Další velkou výhodou Canvy je, že už máte přednastavené rozměry plátna, nemusíte si tedy lámat hlavu s hledáním velikostí.

Tím, že je na webovém prohlížeči, o svou práci nikdy nepřijdete. Canva navíc vaši tvorbu průběžně automaticky ukládá, zároveň se můžete vracet k předešlým návrhům a opakovaně je upravovat. Tím, že jde o online nástroj, můžete své návrhy tvořit přímo i ve svém telefonu skrz aplikaci Canva.

Dříve jsme napsali na náš stratosferický blog TOP 5 tipů, jak využít Canvu naplno.

Nevýhody Canvy

Abychom ale neviděli vše jen růžově, pojďme se podívat i na stinné stránky Canvy. Občas se totiž objevují problémy s fonty. Ne všechny jsou totiž přizpůsobené češtině a tak chybí diakritika. Dejte si na to pozor. V takovém případě zvolte jiný font.

Dalším mínusem Canvy může být to, že právě obrovský výběr šablon, prvků a motivů může u úplných začátečníků vést k překombinovaným vizuálům. Výsledkem je pak nesourodý přeplácaný banner, který nikomu nic neřekne. Doporučuji projít si základní typografická pravidla a také se držet hesla:  „Méně je více.”  

Právě proto, že je Canva „grafika pro negrafiky” jsou i případy, kdy je moudřejší nechat práci opravdovým grafickým profesionálům. Důležité zakázky a velkoformátové grafiky se bez profesionálního grafika neobejdou. Ani fotografové si s Canvou nevystačí. Ti by Photoshop za nic jiného nevyměnili. Pro samotnou úpravu fotografií je Photoshop bezkonkurenční. Nicméně pro sociální sítě je Canva skvělou volbou.

Photoshop

Aplikace Photoshop je nejdokonalejší software pro digitální grafiku na světě. Jak už bylo zmíněno, používají ho fotografové, designéři a profesionální tvůrci webů a videí. Tato aplikace vám nabídne ten nejvyšší výkon a největší kreativní možnosti při práci s 2D a 3D grafikou, tvorbě kompozic, úpravách videí a analýze obrazu.

Pomocí šablon a nástrojů vytvoříte to, co fotoaparát nezachytí. Můžete retušovat a libovolně upravovat svou práci. Zkombinujete fotky, grafiku a text do úžasných profi snímků. Zjednodušeně můžeme říct, že Canva je pro grafiky amatéry a Photoshop pro grafiky. Photoshop je skvělý nástroj, který vám umožní vytvořit téměř cokoliv s jedinou podmínkou. Musíte vědět, “jak na to“.

Výhody Photoshopu

Ve Photoshopu si vytvoříte vlastní písmo, dokážete zadat text kolem tvaru, využijete přechody a barevné překryvy, dokážete retušovat a kombinovat více fotografií do jednoho návrhů bez jakýchkoliv násilných přechodů.

Ve Photoshopu dokážete vytvořit vlastní logo, šablony, brožury, 3D objekty, vzory a zkrátka všechno, co chcete. Vaše tvorba tak bude originální. Pravou rukou Photoshopu je i Lightroom, což je software, který nachází velké využití na Instagramu a to z toho důvodu, že dodává fotografiím krásu a dokonalost. 

Nevýhody Photoshopu

Právě proto, že je Photoshop tak extrémně výkonný software vyžaduje spousty hodin (i let) učení a praxe.

Pokud máte základní zařízení, Photoshop na něm nemusí běžet.

Canva má čisté a uživatelsky přívětivé rozhraní, zatímco rozhraní Photoshopu vás může občas zahltit. Mnohým se může zdát nesrozumitelné a velmi složité.

Doporučení

Zvolte Photoshop, pokud:

 • Chcete používat ten nejlepší nástroj pro návrh a úpravu grafik.
 • Pracujete na velkých projektech, které vyžadují smysl pro detail.
 • Jste fotograf a potřebujete upravovat fotografie.
 • Potřebujete obrázky retušovat, odstraňovat objekty z fotografií nebo odstranit precizně pozadí.

Zvolte Canvu, pokud:

 • Jste úplný začátečník.
 • Nemáte čas nebo chuť se učit složitý program.
 • Nepotřebujete všechny nástroje pro návrh a úpravu obrázků.
 • Vám vyhovuje používání šablon pro většinu návrhů.
 • Chcete profesionálně vypadající design se zkušenostmi na úrovni začátečníka.

Nevíte si rady s kampaněmi? Od toho je tady ViVa marketing!

Pokud Vás zajímá více a chtěli byste se poradit o efektivním online marketingem, rádi Vám poradíme a nasměrujeme Vás vstříc stratosférickým výsledkům.

  No Comments

  Sorry, the comment form is closed at this time.